WZORZEC  RASY

 

 

 

 

 

 

 

NOWOŚCI

O RASIE

WZORZEC

NASZE SHELTIE:

- PSY

- SUKI

SHELTIE OD NAS

WYSTAWY

SZCZENIĘTA

GALERIA

W PAMIĘCI

LINKI

KONTAKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrażenie ogólne:

 

Mały, wesoły, łagodny pies o harmonijnej budowie, długim obfitym włosie i słodkim wyrazie. Inteligentny, nieufny wobec obcych, ale bez cech tchórzostwa czy nerwowości.

 

Głowa i czaszka:

Głowa oglądana z boku i z góry ma kształt długiego, tępo zakończonego klina, zwężającego się w kierunku nosa. Szerokość mózgoczaszki proporcjonalna do jej długości i do długości kufy, cała głowa harmonizuje z wielkością psa. Między uszami płaska, guz potyliczny niewidoczny. Mózgoczaszka i kufa jednakowej długości, oddzielone na wysokości wewnętrznego kącika oka niedużym, ale wyraźnym stopem. Linie profilu równoległe. Nos, wargi i powieki czarne. Właściwy wyraz nadaje doskonałe wyważenie czaszki i kufy, kształt, barwa i osadzenie oka oraz osadzenie i sposób noszenia uszu.

 

 

 

Uzębienie:

   Zgryz nożycowy, komplet pełnego uzębienia wysoce pożądany.

 

Oczy:

   Średniej wielkości, kształtu migdała. Ciemnobrązowe. Tylko u psów marmurkowych mogą być niebieskie – jedno lub oba.

 

Uszy:

   Małe, u podstawy dość szerokie, osadzone blisko siebie. W spoczynku noszone swobodnie do tyłu, ale przy zainteresowaniu – skierowane do przodu i załamane w około 1/3 ich wysokości.

 

Szyja:

   Mocna, łukowato wygięta, długa, pozwalająca na dumne noszenie głowy.

 

Kończyny przednie:

   Łopatki skośnie ustawione, front dobrze kątowany, łopatka i ramię o prawie jednakowej długości. Łokcie w połowie wysokości psa. Kończyny oglądane z przodu są proste i mocne.

 

 

 

Tułów:

   Długość nieco większa niż wysokość psa w kłębie. Klatka piersiowa sięga łokcia. Żebra dobrze wysklepione, ale w dolnej części spłaszczone na tyle, aby akcja kończyn przednich mogła być swobodna.

 

Kończyny tylne:

   Uda szerokie i muskularne, dobrze kątowane, staw skokowy wyraźny, śródstopie krótkie, kościec mocny. Oglądane z tyłu – ustawione równolegle.

 

 

Łapy:

   Owalne, zwarte i wysklepione.

 

Ogon:

   Nisko osadzony, ostatni krąg powinien sięgać do stawu skokowego. Obficie owłosiony, na końcu lekko zawinięty, ale nie może być nigdy zakręcony. W ruchu może być trochę wzniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu.

 

Ruch:

   Elastyczny, lekki i pełen wdzięku, swobodny i dynamiczny. Ruch toczący, plączący, związany, krok wysoki i usztywniony – wysoce niewskazane.

 

 

Szata:   włos okrywowy długi, prosty i szorstki, podszerstek miękki, krótki i gęsty. Obfita grzywa, kryza, pióra i portki. Poniżej stawu skokowego włos krótki i przylegający, podobnie jak na głowie.

 

Umaszczenie:

Śniade:  czyste, lub z czarnym nalotem, w każdym odcieniu od jasnozłocistego (słomkowego) do ciemnomahoniowego, ten sam odcień na całym tułowiu. Niepożądane umaszczenie wilczaste, lub szare.

 

owczarek szetlandzki - umaszczenie Ĺ?niade  owczarek szetlandzki - umaszczenie Ĺ?niade  owczarek szetlandzki - umaszczenie Ĺ?niade

 

Tricolor:  podstawowa maść czarna, podpalanie pożądane jak najbardziej intensywne.

 

owczarek szetlandzki - umaszczenie tricolor  owczarek szetlandzki - umaszczenie tricolor

 

Blue-merle (marmurkowe):   czysty, srebrzysty błękit z czarnymi plamkami, pożądane intensywne podpalanie ale jego brak nie stanowi wady (biblue) . Duże czarne łaty, ciemnoszary lub rudy nalot – wysoce niepożądane.

 

owczarek szetlandzki - umaszczenie blue-merle  owczarek szetlandzki - umaszczenie blue-merle  owczarek szetlandzki - umaszczenie blue-merle

 

Bicolor:  czarny z białym lub czarny z podpalaniem.

 

owczarek szetlandzki - umaszczenie bicolor  owczarek szetlandzki - umaszczenie bicolor

 

We wszystkich kolorach:   białe znaczenia mogą występować w formie strzałki, kołnierza, żabotu, na nogach i końcu ogona. Znaczenia te są bardzo pożądane, ale ich brak nie stanowi wady, zmniejsza jedynie estetykę wyglądu. Białe plamy na tułowiu wysoce niepożądane.

 

Wzrost:  idealny wzrost dla psa – 37 cm, dla suki – 35,5 cm, każde odchylenie większe niż 2,5 cm wysoce niewskazane.

 

powrót    back

 

 

Sherin webdesign